Konya Valiliği
Konya Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Konya Valiliği
Konya Valiliği

"Şehirlerin Kimliği Kimliğin Geleceğe Taşınması ve Kültürel Etkileri" Paneli Düzenlendi

07 Aralık 2019

 

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, çeşitli programlara katılmak üzere Konya'ya geldi. Katıldıkları panelde Bakanımız Sayın Murat Kurum, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, arazi sağlamadan altyapı ve üst yapıya, inşa faaliyetlerinden donatı alanlarına kadar her açıdan size destek olduk ve olmaya devam edeceğiz. İnşallah hep birlikte Konya'yı, 2023'ün sanayi devi yapacağız" dedi. Programda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da, "Hafızasını kaybetmiş bir insanın kimliği ne derece zarar görmüşse tarihinden kopmuş şehirler de aynı zarara uğramış olacaktır" ifadelerini kullandı.


Selçuklu Kongre Merkezinde MÜSİAD Konya Şubesi tarafından düzenlenen 'Şehirlerin Kimliği, Kimliğin Geleceğe Taşınması ve Kültürel Etkileri' panele Bakanımız Sayın Murat Kurum ile Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Sayın Valimiz Cüneyit Orhan Toprak, Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz Sayın Hülya Şevik,  protokol mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

Bakanımız Sayın Kurum, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Şehirlerin Kimliği, Kimliğin Geleceğe Taşınması ve Kültürel Etkileri" konulu panelde MÜSİAD'ın önemli bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirtti.

Şehirciliğin, mekanların düzenli sağlıklı ve kimlikli bir yaşam haline getirilmesi olduğunu anlatan Kurum, "Şehirler, genç nesillerimizin hayata bakışını yönlendiren mekanlardır. Zira şehir, zamanla kendi kimliğini insanın kimliğiyle bütünleştirir. Çünkü bir insan anne ve babasının kucağında yetiştiği gibi şehrin kucağında yetişir, sokaklarında büyür. Bu nedenle şehre yapılan her yatırım, her dokunuş aslında gelecek nesillere yapılan bir yatırımdır, dokunuştur. Tabii buradaki ilişki karşılıklı. Çünkü şehirler nesilleri yetiştirirken nesiller de sahip oldukları değerlerle şehri geleceğe taşır. Bu kapsamda aktarmaya çalıştığım, değerleri, kimliğimizi, kalkınma anlayışımızı şehirlerimize yansıtmanın en önemli unsurlarından biri de iş adamlarımızın yapacağı katkılardır." diye konuştu.

Bakanımız Sayın Kurum, iş adamlarının ortaya koyacağı fikir ve projelerin şehirleri büyüteceğini vurgulayarak, "Konya'ya dair hedeflerimizi gerçekleştirmek adına çok çalışıyoruz. Konya'ya son 18 yılda eğitimden sağlığa, turizmden ticaret ve sanayiye, altyapı ve üstyapı çalışmaları başta olmak üzere pek çok alanda 47 milyar liralık yatırım gerçekleştirdik. Bakanlık olarak da bizim 12 milyar lirayı aşan yatırımımız oldu. Bakanlık görevine başladığımız 2018 yılının temmuz ayından bu yana ise 1 milyar 836 milyon liralık yatırım yaptık. 645 milyon liralık yatırımımız ise devam ediyor." ifadesini kullandı.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır