Konya Valiliği
Konya Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Konya Valiliği
Konya Valiliği

Şeb-i Arus törenleri başladı

07 Aralık 2019
Şeb-i Arus törenleri başladı
Şeb-i Arus törenleri başladı
Şeb-i Arus törenleri başladı
Şeb-i Arus törenleri başladı

Hazreti Mevlana'nın 746. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum ile Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy'un katıldığı "Vefa Vakti" yürüyüşüyle başladı.

Öğretileri ile tüm dünyada ilgi uyandıran düşünce adamı, mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi, vefatının 746'ıncı yılında törenlerle anılıyor. 

Hazreti Mevlana'nın 746. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında, "Vefa Vakti" yürüyüşü düzenlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, vatandaşlarla birlikte Mevlana Meydanı'na kadar yürüdü.

Anma törenleri kapsamında, Bakanımız Sayın Kurum ve Bakan Sayın Ersoy ile Konya Valisi Sayın Cüneyit Orhan Toprak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Leyla Şahin Usta, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay, Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz Sayın Hülya Şevik Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı ile protokol üyeleri ve vatandaşlar, Şems-i Tebrizi Türbesi'nde bir araya geldi.

Bakanlarımız türbeyi inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürü ve postnişin Fahri Özçakıl dua etti.

Daha sonra protokol üyeleri ile vatandaşlar, "Vefa Vakti" temasıyla icra edilen etkinlikler kapsamında, Mevlana Meydanı'na kadar birlikte yürüdü. Davetliler burada gerçekleştirilen Nevbe Merasimi'ne katıldı. Merasim kapsamında, ilahiler okundu, dua edildi.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır